Herbaryumda Çalışma Koşulları

1-     Herbaryum her türlü bilimsel çalışmaya açıktır. Ancak özellikle bir kamu kurumu olması nedeniyle hesap verilebilir olması ve etik kurallara uygun davranılması gerekmektedir.

2-     Kesin olarak tayini yapılmamış ve henüz üzerinde bilimsel araştırmaların tamamlanmamış olduğu örnekleri açmak ISTE’nin takdirindedir.

3-     Bireysel olmayan ve çok sayıda araştırmacının herbaryumu kullanacağı çalışmalar için karşılıklı bir protokol yapılması gerekmektedir.

4-     Tüm araştırmacıların herbaryuma gelmeden en az 1 hafta önce randevu alması gerekmektedir. Bu kısıtlı çalışma alanı olan herbaryumumuzda daha rahat araştırma yapabilmeye olanak sağlayacağı gibi araştırmacının da problemsiz bir şekilde çalışma yapmasını sağlar.

5-     Örneklerden fotoğraf, lokalite bilgisi gibi verilerin hangisinin alınacağı ISTE’ye bildirmesi ve ne amaçla kullanacaklarsa ISTE’nin katkısının belirtilmesi gerekmektedir.

6-     Herbaryum örneklerinden çizim yapmak için kesinlikle ISTE’den izin alınması gerekmektedir.

7-     Herbaryum çalışanları dışındaki araştırmacıların yaptıracağı çizimlerin çok sayıda ve bir proje kapsamında olması durumunda ISTE ile karşılıklı bir anlaşma yapılması ve ISTE’nin katkısının belirtilmesi gerekmektedir.

8-     Karşılıklı bir anlaşmaya varıldığı takdirde, çizim için bitki ressamı ile araştırmacının birlikte çalışması gerekmektedir.

9-     Herbaryum çalışanlarından kesinlikle uzaktan bilgi istenmemesi gerekmektedir. Bu istekler karşılanmayacaktır.

 ISTE YÖNETİMİ